rasy psów najlepszych dla dzieci


28 marca 2019, 11:26

Najłagodniejsze rasy psów

Najłagodniejsze psy należą do ras pasterskich, jak przedstawiciele psów północy, np. husky. Charakteryzują się wrodzoną łagodnością i opiekuńczością, dlatego nigdy nie zrobią nic szczeniakowi, a właśnie za takiego traktują małe dziecko. Są to jednak psy samodzielne, która nie łatwo poddają się we władanie człowiekowi oraz jego rozkazom. Potrafią być bardzo cierpliwe i opiekuńcze oraz chętne do zabawy. Podobne usposobienie ma owczarek szkocki tzw. collie, który chętnie towarzyszy domownikom, dzieciom, bawi się z nimi, poddaje się nauce różnych sztuczek, jest inteligentny i chętny do spacerów. Podobnie zachowuje się border collie, który jest opiekuńczy w stosunku do dzieci, szybko się przywiązuje i jest bardzo aktywny. Do tego rodzaju psów należy także alaskan malamute, aczkolwiek są to psy, które potrzebują bardzo dużej dawki ruchu i odpowiedzialna rodzina powinna mu to zapewnić. Wbrew temu, co można sądzić o buldogach, buldog francuski należy do ras bardzo rodzinnych, uwielbia być w centrum uwagi, jest łagodny i towarzyski. Są to oczywiście psy duże, ale dobrym towarzyszem dziecka mogą być również psy miniaturki, które rzadko kiedy bywają agresywne. Odpowiadają bardziej wzorcowi pupila niż psu obronnemu, który równocześnie może być dziecku pomocy i w stosunku do niego opiekuńczy.

Rozwój dziecka a obecność zwierzęcia

Dzieci wychowujące się i wzrastające wraz ze zwierzętami bez wątpienia potrafią później docenić różnorodność biologiczną naszego świata, a także stają się bardziej wrażliwe na istoty, które żyją obok nas. Szybciej uczą się odpowiedzialności, opieki, pielęgnacji i miłości, ale nie są w stanie podołać pełnej opiece nad zwierzęciem, dlatego osobą wspierającą powinien być rodzić lub starsze rodzeństwo. To oni muszą najpierw nauczyć dziecko jak obchodzić się ze zwierzęciem, jak być w stosunku do niego delikatnym, wyrozumiałym, konsekwentnym. Są to podstawy współżycia ze zwierzętami, które dziecko musi sobie utrwalić. Z początku zawsze ma bowiem potrzebę np. ciągnięcia kota za ogon, wchodzenia na psa czy wkładania mu palców do uszu lub pyska. Małe dzieci mają niewielkie wyczucie własnej siły i dotyku, stąd momentami mogą sprawiać ból zwierzęciu. Warto jest im uświadomić jak postępować z pieskiem, by nie zrobić mu krzywdy. W ten sposób nauczą się delikatności w stosunku do wszystkich żywych istot. Rodzic musi także uświadomić dziecku, że pies ma swoje potrzeby. Powinien dużo spacerować, jeść, spać i odpoczywać, a także bawić się. To taki sam członek rodziny.

Cechy idealnego psa

Rodzinny pies to taki, który jest łagodny, towarzyski, posiada miłe usposobienie, nie wykazuje agresji i jest skory do zabaw. Chętnie podporządkowuje się rodzinnym zwyczajom i rutynie dnia codziennego. Warto jednak pamiętać, że takie psy potrzebują dużej dawki ruchu, akceptacji i uwagi. Należy im poświęcić naprawdę wiele czasu, traktować jak pełnoprawnych członków rodziny i być dla nich od początku do końca przyjaznym. Duży wpływ na osobowość psa i jego usposobienie ma jego wychowanie od szczeniaka. Właśnie dlatego należy ostrożnie wybierać hodowlę, gdzie kładzie się duży nacisk na ich rozwój od pierwszych chwil narodzin. Jeśli pies wychowywał się w atmosferze spokoju, bliskości z ludźmi, oddania i ogromnej miłości, będzie przekazywał te cechy dalej. Nigdy nie wolno okazywać zwierzęciu agresji, poniżać go i być dla niego agresywnym, ponieważ psy mają dobrą pamięć i potrafią się zemścić. Agresja zawsze budzi agresję i dzieje się tak nie tylko w przypadku ludzi, ale także zwierząt.

Do tej pory nie pojawił się jeszcze żaden komentarz. Ale Ty możesz to zmienić ;)

Dodaj komentarz